Ułatwienia dostępu

VIAMED LUBLIN

Filia
Rejestracja

Poradnia chorób płuc dzieci

(wizyty komercyjne)

Anna Bodajko-Grochowska

Specjalizacja

Pulmonolog dziecięcy, Pediatra, Pulmonolog

Wizyta

200zł

Wizyta z US

300zł

Wykształcenie

Jest specjalistą w dziedzinie pediatrii i pulmonologii dziecięcej. Posiada ponad jedenastoletnie doświadczenie zawodowe w terapii i w diagnostyce ambulatoryjnej oraz szpitalnej. Pracuje w Klinice Chorób Płuc i Reumatologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego, jest również nauczycielem akademickim Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Uzyskała liczne certyfikaty ze szkoleń i kursów m.in. z leczenia zakażeń u dzieci, terapii inhalacyjnej i rehabilitacji w chorobach układu oddechowego u dzieci. Posiada certyfikaty USG płuc, od 2017 r. wykonuje to badanie u małych pacjentów. W 2018 roku obroniła pracę doktorską.

Zakres usług:

Diagnozowanie i leczenie chorób płuc (np. gruźlicy, mukowiscydozy) oraz chorób alergicznych, m.in. astmy oskrzelowej i alergicznego nieżytu nosa, ostrych oraz nawracających infekcji układu oddechowego u dzieci, interpretacja spirometrii oraz badań alergologicznych. Posiada doświadczenie w diagnostyce i leczeniu pulmonologicznych powikłań zakażenia COVID-19 u dzieci. Leczone choroby: astma oskrzelowa, alergia dróg oddechowych, choroby układu oddechowego, nieżyt nosa, infekcje układu oddechowego, angina, grypa, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, COVID-19 i jego powikłania pulmonologiczne u dzieci, interpretacja spirometrii, interpretacja badań alergologicznych

Znajomość języków:

Angielski, Polski

USG płuc – informacje o badaniu

Usg płuc to nowoczesna metoda diagnostyczna, pozwalająca szybko i bezinwazyjnie zdiagnozować różne choroby płuc. Jest szczególnie przydatna do rozpoznania zapalenia płuc i jego powikłań (zapalenia opłucnej, ropniaka opłucnej, niedodmy i wielu innych). Aż 97,5% zmian w płucach jest widoczna w badaniu USG. Są to zmiany , które mają kontakt z powierzchnią opłucnej. Czułość badania USG płuc w rozpoznawaniu zapalenia płuc jest wyższa niż badania rentgenowskiego klatki piersiowej. Z kolei w obrzęku płuc, odmie opłucnowej czy zatorowości płucnej badanie to ma zbliżoną czułość do tomografii komputerowej. Dane z wywiadu, badania fizykalnego i charakterystyczny obraz w USG pozwalają różnicować zapalenie typowe bakteryjne od zapalenia wirusowego (np. w COVID-19) czy mykoplazmatycznego.

Badanie usg płuc:

• nie wymaga przygotowania pacjenta
• można wykonywać u dzieci w każdym wieku, szczególnie przydatne jest u noworodków i niemowląt
• można wielokrotnie powtarzać, bez narażania dziecka na promieniowanie rentgenowskie.

Jego zaletą jest brak powikłań, zaś wynik dostępny jest od razu.